• Anasayfa
  • |
  • Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun…

Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun…

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında şunları kaydetti: 

Ekolojik açıdan oldukça hassas olan üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, doğa harikası koy ve körfezlere ev sahipliği yapmaktadır. Ulaşım, balıkçılık ve turizm gibi pek çok faaliyetin yapıldığı denizlerimiz en önemli kaynaklarımızdan biridir. 

Pandemi döneminde küresel ticarette deniz taşımacılığının payı yüzde 90’lara ulaşırken, yaşamın olağan akışıyla sürmesinde daha da fazla önem kazanmıştır. Ayrıca pandemi, sürdürülebilir çevre içinde mavi ekonominin denizcilik sektörü için ne kadar önemli olduğunu, daha güçlü büyüme potansiyeli ile denizde, kıyıda ve diğer bölgelerdeki ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesine yardımcı olacağını bizlere bir kez daha hatırlatmıştır. 

İklim değişikliğinin bir sonucu olan küresel ısınmanın denizlerde neden olduğu etkilerin ekonomik ve sosyal alanda yansımaları günümüzde hissedilmektedir. Çevreye verilen her zararın, insanlığa artan ve domino etkisi yaratan bir döngü ile geri yansıdığını günümüzde Marmara Denizi’nde son günlerde karşı karşıya kaldığımız müsilaj sorunu ile çok açık bir şekilde görmekteyiz.

Türk Denizcilik Sektörü, deniz çevresinin korunmasına atfettiği öneme istinaden, bu yöndeki tüm uluslararası anlaşmalara taraf olmuş ve bu anlaşmaların gereklerini yerine getirmek için elinden geleni büyük bir azim ve iyi niyetle yapmaya gayret etmektedir. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) kurallarının yanı sıra özellikle AB’nin “Avrupa Yeşil Mutabakatı (European Green Deal)” sektörümüzü yakından ilgilendiren çok önemli düzenlemeler içermektedir. Çevre dostu deniz araçlarının yaygınlaştırılması ve 2050 yılından önce “gelecek nesiller için sıfır emisyonlu deniz taşımacılığının” gerçekleştirilmesinin hedeflendiği bu düzenlemeleri yakından takip etmekte ve hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz.  

İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak “Mavi vatan” olarak adlandırdığımız denizlerimizi yarınlara temiz bir şekilde aktarmaya çalışmak en önemli hedeflerimizden biridir. 

Bu vesileyle, herkesi çevrenin ve doğal zenginliklerimizin korunması için duyarlı olmaya çağırıyor, tüm denizcilik ailemizin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.

 

Tamer KIRAN

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Tüm Sliderlar